Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) je vrsta psihoterapije koja se temelji na ideji da naša misaona obrasci i uvjerenja utječu na naše emocije i ponašanje. Razvijena u 1960-ima, KBT je postala jedna od najučinkovitijih terapijskih pristupa za različite mentalne zdravstvene probleme.
Kako funkcionira KBT?
KBT se fokusira na identificiranje i mijenjanje negativnih i nezdravih misaonih obrazaca koji doprinose mentalnim zdravstvenim problemima poput depresije, anksioznosti, fobija, poremećaja prehrane i drugih. Terapeut i klijent surađuju kako bi prepoznali i ispitivali ove misaone obrasce te ih zamijenili pozitivnijim i funkcionalnijim načinima razmišljanja.
Ključni Koncepti KBT-a:
Kognitivne Mape: KBT se fokusira na identificiranje kognitivnih mapa, odnosno automatskih misaonih procesa koji oblikuju naše emocionalne reakcije i ponašanje.
Ciljana Akcija: Terapeut i klijent postavljaju specifične ciljeve terapije i razvijaju konkretne strategije kako bi postigli te ciljeve.
Homeostaza: KBT nastoji postići homeostazu, odnosno uravnoteženje misaonih procesa kako bi se postigla emocionalna stabilnost.
Ekspozicija: KBT često koristi tehniku ekspozicije kako bi klijenti postepeno izložili strahovima i anksioznosti kako bi naučili kako se nositi s njima.
Primjena KBT-a:
KBT se koristi za liječenje širokog spektra mentalnih zdravstvenih problema, uključujući depresiju, anksioznost, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), poremećaje prehrane, opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP) i mnoge druge.
Kognitivno-bihevioralna terapija je pristup koji se temelji na promjeni misaonih obrazaca kako bi se poboljšalo mentalno zdravlje i promijenilo neželjeno ponašanje. Njezina učinkovitost i prilagodljivost čine je jednom od najpopularnijih terapijskih metoda diljem svijeta. Ako se suočavate s mentalnim zdravstvenim problemima, KBT može biti vrijedan alat za poboljšanje vašeg života i dobrobiti.